
Czym różni się ubezpieczenie samochodu prywatnego od ubezpieczenia taxi?
20/12/2022
Jakim samochodem może jeździć kierowca Bolt?
28/02/2023Bycie kierowcą taksówki to bardzo odpowiedzialna praca. Wykonywanie tego zawodu wymaga posiadania odpowiednich zdolności i cech psychologicznych. Z tego względu każdy ubiegający się o posadę taksówkarza musi zgodzić się na przeprowadzenie badań psychotechnicznych.
Komu potrzebne są badania psychotechniczne na kierowcę?
Badania psychotechniczne muszą wykonywać wszystkie osoby zatrudnione na etacie jako kierowcy. Są to m.in.:
- dostawcy;
- kurierzy;
- kierowcy pojazdów uprzywilejowanych;
- taksówkarze;
- kierowcy firm Uber i Bolt;
- instruktorzy jazdy.
Wykonują oni badania w myśl ustawy o ruchu drogowym. To jednak nie wszystko. Badaniom powinny poddać się również osoby, które są zatrudnione na innych stanowiskach, ale wykorzystują w swojej codziennej pracy pojazd służbowy lub prywatny. Tacy pracownicy przechodzą badania w myśl ustawy o służbie medycyny pracy. Dlaczego to takie ważne? Badanie psychotechniczne potwierdza pełną sprawność i zdolność kierowcy do wykonywania zawodu. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Jak wyglądają badania psychotechniczne na kierowcę taksówki?
Kierowcy taksówek, Ubera lub Bolta przechodzą badania psychotechniczne składające się z trzech etapów. Obejmują one wywiad bezpośredni i obserwację badanego, badanie przy użyciu narzędzi diagnostycznych oraz ocenę i opis osoby badanej, która uwzględnia m.in.:
- sprawność intelektualną i poznawczą;
- cechy osobowości z uwzględnieniem umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach;
- sprawność psychomotoryczną.
Co ważne, badania psychotechniczne muszą być powtarzane co 5 lat w przypadku kierowców do 60. roku życia. Jeśli osoba zatrudniona na stanowisku np. taksówkarza przekroczyła ten wiek, musi powtarzać testy co 30 miesięcy.